• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-03-28
 • Boğaziçi Üniversitesi Kürt Edebiyatı Komisyonu akademisyenleri öğrencilere destek olmaya çağırdı

  Boğaziçi Üniversitesi’nde savaş karşıtı öğrenciler Afrin işgaline destek için için lokum dağıtan faşist öğrenci grubunu ‘İşgalin, katliamın lokumu olmaz’ pankartı açarak protesto etmiş, hükümetin Afrin politikalarını eleştiren bir grup öğrenci yapılan operasyonla gözaltına alınmış, Erdoğan  “O komünist, o vatan haini, terörist gençler… O terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” açıklamasını yapmış ve son olarak ikinci bir operasyon yapılarak Boğaziçili bir grup öğrenci daha gözaltına alınmıştı.

   

  Boğaziçi Üniversitesi Kürt Edebiyatı Komisyonu, yaşanan bu olaylara dair açıklama yaptı. Komisyon, “Okulda cadı avı başlatıldığını” ve hala gözaltında tutulan Boğaziçili arkadaşlarının arkasında olduklarını belirtti.

   

  Hoca ve akademisyenlere “Hepinizi çok geç olmadan sesinizi yükseltmeye ve öğrencilerinize destek olmaya davet ediyoruz” diyerek seslenen Boğaziçi Üniversitesi Kürt Edebiyatı Komisyonu, saldırı altındaki okulun ve öğrencilerinin sahiplenilmesi gerektiğini vurguladı.

   

  Komisyon, açıklamayı “Bijî azadî, bimire bindestî / Yaşasın özgürlük, kahrolsun istibdat” diyerek bitirdi.

   

  Boğaziçi Üniversitesi Kürt Edebiyatı Komisyonu’nun açıklaması şu şekilde:

   

  “Akademik özerkliği ve özgürlüğü hiçe saymayı alışkanlık haline getiren AKP ve genel başkanı, atadığı kayyum rektörle işbirliği yaparak kendilerinden olmayanları hedef haline getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, bugüne kadar özgür düşüncenin kalelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm farklı düşüncelerini de baskı ve tehditle boğmaya çalışıyor.

   

  Kampüste yaşanan bu olaylar son süreçte kamusal alanda savaşa karşı yükselmiş yegâne seslerdendir. Bir bütün saldırı altında olan okulumuzun bu sesi sahiplenmesi, bu tarihsel duruşu güçlendirecektir. Hatırlatmak isteriz ki, sesimizi yükseltmedikçe ve direnmedikçe üniversiteler tek sesli ve gri bir iktidarın kurbanı olmaya devam edecek.

   

  Buradan hocalarımıza ve akademiye çağrımızdır: Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan aleni saldırının bir sonraki hedefi sizlersiniz. Hepinizi çok geç olmadan sesinizi yükseltmeye ve öğrencilerinize destek olmaya davet ediyoruz.

   

  Bilinmesini istiyoruz ki arkadaşlarımız yalnız değildir. Onlarla her şekilde dayanışma içinde olmaya ve barışı savunmaya devam edeceğiz!”