• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-03-24
 • Boğaziçi Üniversitesi'nde savaşa karşı çıkan öğrencileri Erdoğan 'terörist öğrenci' ilan etti

  AKP-MHP-Ergenekon kırması burjuva iktidar bloğunun dümenine oturtulan Erdoğan, savaş istemeyen öğrencileri “terörist öğrenci” ilan etti. 

   

  Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde Efrîn işgali için lokum dağıtan faşist-gericilere, devrimci demokrat öğrenciler müdahale etmiş, daha sonra da olaya müdahale eden öğrenciler, evleri basılarak gözaltına alınmıştı.

   

  Gözaltıları protesto etmek için Boğaziçi Üniversitesi’nde yeniden eylem düzenleyen öğrencilere polis saldırmış, öğrenciler yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmıştı.

   

  Hayallerindeki “kindar ve dindar“ nesle uymayan bu öğrenciler, Erdoğan tarafından “terörist” ilan edilerek, tehdit edildi. Öğrencilerin kamera kayıtlarından tespit edilerek, ‘gerekeni’ yapacaklarını söyleyen Erdoğan, ”bunlar edepleriyle durmazsa, kulaklarından tutar ait oldukları yere fırlatırız” diyerek öğrencilere gözdağı verdi.

   

  Bu öğrencilere okuma hakkı vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, böylece bu öğrencilerin okuldan atılmaları emrini de vermiş oldu.  Ayrıca üniversite hocalarını da tehdit etmekten geri durmayan Erdoğan, “Eğer bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın bu öğrencilerle iltisaklı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız. Kaliteli öğrenci vasıflı öğretim üyesinden gelir” sözleriyle yeni kıyımların kapıda olduğunun da sinyalini verdi.

   

  Erdoğan’ın “vasıflı öğretim üyelerinin” ne mene bir şey olduğunuysa artık herkes biliyor. Nuh’un oğlunu cep telefonuyla aradığını iddia edecek, Google’nin Abdülhamit tarafından bulunduğunu zırvalayacak tipte bir “kalite” bu.

   

  Boğaziçi Üniversitesi uzun süredir Erdoğan’ın hedefinde olan bir üniversite. Daha önceki açıklamalarında bu üniversitenin “yerli ve milli değerlere” uymadığı için beklendiği yere gelemediğini söylen Erdoğan, daha demokrat bir profile ve daha nitelikli bir eğitime sahip olan bu üniversiteye gerici-faşist tarikat ve çeteleri sokmak için elinden geleni yapıyor. Üstelik üniversitelerin savaş karşıtlığı üzerinden yeniden hareketlenme riski rejimin şu anda göze alamayacağı bir şey. Bunu engellemek için de en ufak bir savaş karşıtlığını bile bastırmak için can havliyle saldırıyor.