• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-02-19
 • Gericiliği protesto eden Taşkışla Sahnesi öğrencileri bildirilerini yayınladı

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taşkışla Kampüsü öğrencileri tarafından kurulan Taşkışla Sahnesi Tiyatro Topluluğu, okul girişinde dağıtılan “Müzik neden haramdır?” bildirisini fakültelerinde müzik yaparak ve “İnadına sanat inadına özgürlük” başlıklı bir bildiri yayınlayarak protesto etti.

   

   

  Yayınladıkları bildiriyle, okulda dağıtılan ‘Müzik Haramdır’ başlıklı bildiriyi dağıtan gerici faşist anlayışı kabul etmediklerini ve bu anlayışa karşı yaşamın her yerinde sanatı var etmeye çalışacaklarını belirterek “İnadına şarkılar, türküler söyleyeceğiz, inadına müziği ve sanatı tüm çocuklara öğretmeye çalışacağız. Bizler sanat ile yaşamı örgütleyeceğiz. Geleceği hep birlikte ellerimizle kurma gücümüz var ve bizler bu gücü sanat ile yaygınlaştıracağız” dedi.

   

  Öğrenciler, İTÜ Maçka Kampüsü önünde “Şeytan Bunun Neresinde” isimli türküyü seslendirmişlerdi. Bu protestonun videosu sosyal medyada paylaşıldıktan sonra ise İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı toplulukla iletişime geçerek dekanlıktan izinsiz böyle bir protestonun yapılmasına müsaade etmeyeceğini söyledi. Taşkışla Sahnesi ise dağıtılan bu bildirinin sanata, sanatçıya ve tiyatroya karşı tehdit olduğu açıklamıştı.

   

   

  Müzikli protesto daha sonra yayılmış, mizah dergisi Uykusuz’a kapak olmuş, Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de destek eylemi gerçekleştirmişti. Çeşitli protestoların ardından Taşkışla öğrencileri “Müzik Maçka’da başladı, biz Taşkışla’da devam ettiriyoruz! Taşkışla öğrencileri olarak fakültemizde dağıtılan faşist, sanat düşmanı bildiriye karşı, seslerimizi sevdiğimiz melodilerle yükseltiyoruz!” diyerek her hafta Taşkışla Ortabahçe’de bir araya gelip müzik yapmaya başlamışlardı.

   

  Daha sonrasında üniversite yönetimi, çalışma odaları mescit yapılmak için ellerinden alındığında topluluğa tahsis edilen konteynırı kullanabilmeleri için topluluk üyelerinin okulda "karışıklık çıkarmamaları” gerektiğini söylendi.

   

  Topluluğun bu görüşmenin ardından müzik yaparak sanata sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulaması üzerine üniversite yönetimi, Taşkışla Sahnesi’nde faaliyet gösteren ve İTÜ üyesi olmayan kulüp üyelerinin kampüse giriş izinlerinin iptal edildiğini söyledi. Üniversite yönetimi, öğrencilerden “karışıklık çıkarmayacaklarına” ilişkin bir taahhüt dilekçesi yazmalarını istedi.

   

  Dışarıdan kulüp üyelerinin kampüse girmesi engellendiğinden fiili bir kapatılma durumu ile karşı karşıya kalan Taşkışla Sahnesi’nin en son yayınladığı bildiride “Üniversitedeki herhangi bir eylemliliğimiz gerekçe gösterilerek kulübümüzün işleyişini bozacak yaptırımlara maruz bırakılmayı kabul etmiyoruz. Bunun dışında üniversite yönetimlerinin kulüp gereksinimlerini karşılamakla yükümlü olduklarını savunuyor, sağladıkları imkanları öğrencileri pasifize etmek için tehdit unsuru olarak kullanmamalarını istiyoruz.” denildi.