• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-05-01
 • Saraçhane Parkı'nda yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi

  Saraçhane Parkı'nda yapılan konuşmaların ve çekilen halayların ardından eylem sonlandı.  BMİS, Nakliyat-İş temsili olarak Taksim Meydanı'na giderek anıta karanfil bıraktı.

   

  11:35

  Saraçhane Parkı'nda BMİS Genel Başkanı'ndan sonra Nakliyat-İş Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı. Daha sonra Real Market direnişçisi tarafından Dünya Sendikalar Federasyonu'nun 1 Mayıs bildirisini okundu.

  11:00

  Saraçhane Parkı'na geçen kitle burada yapılan konuşmalardan sonra 1 Mayıs'ta mücadele ederken hayatını kaybeden işçiler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular. Konuşmalarda yasakların tanınmayacağı, birlikte mücadele edilerek anlamsızlaştırılacağız vurgulandı. Birleşik Metal Iş Başkanı Adnan Serdaroğlu, "Istanbul'da Taksim dışında 1 Mayıs kutlamadık, kutlamayacağız! Iktidarın parmağıyla işaret ettiği yere gitmeyiz" diyerek tutumlarını anlattı. 

   

  10:50

  Alınteri korteji "Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!" sloganıyla yürüyor. Kitle parkın içinde. Davul zurna eşliğinde halay çekiliyor. 

   

  10:35

  Polis barikatıyla önü kesilen kitle sloganlarla tepkisini dile getirdi. Polis caddeden yürünmesine izin vermeyince yapılan görüşmelerden sonra Saraçhane Parkı'nın içine girildi, yürüyüş burdan devam ediyor. Sendikacılarla polis arasında görüşmeler yapıldığı belirtiliyor. Kitle Taksim kararlılığını sloganlarla haykırıyor. 

   

   

  10:25

  Sloganlarla yürüyen işçi ve emekçilerin önün Büyükşehir Belediyesi önünde polis barikatıyla kesildi. 

   

   

  10:25

  Caddenin 2 şeridi trafiğe kapatıldı, trafik tek şeritten akıyor. Yoldan geçen araçlar kornalarla destek veriyor. 

   

   

   

  10:19

  Kitlenin yürüyüşü devam ediyor. Metal işçilerinin coşkulu ve kitlesel katılımı dikkat çekici. "Her yer Taksim her yer direniş!", "Direne direne kazanacağız!" sloganlarının yanısıra "Faşizme karşı omuz omuza!", "Kahrolsun sarı sendikacılık!" sloganları da atılıyor. Direnişleri devam eden Metro/Real işçileri "Metro'ya gitme, zulme ortak olma!" sloganlarıyla dikkat çekiyor. 

   

  10:05

  "Her yer Taksim, her yer direniş!", "Direne direne kazanacağız!" sloganları eşliğinde yürüyüş başladı. 

   

  09:38

  Kortejlerin en önünde BMİS pankartı, karanfilli çelenk ve Kemal Türkler'in adının olduğu pankart taşınıyor. Alandan "Yaşasın 1 Mayıs!", "1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız!" sloganları haykırılıyor. 

   

   

  09:25

  Saraçhane'de toplanma devam ederken, kortejler de oluşuyor. 

   

   

   

  ***

   

  Taksim iradesinde ısrar eden kurumlar Saraçhane’deki Nakliyat-İş Sendikası önünde toplanmaya başladı. İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), Nakliyat-İş, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) yanı sıra Alınteri, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Devrimci Yolda Özgürlük, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik-DDSB, Proleter Devrimci Duruş ve 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ısrarını sürdüren örgütlü-örgütsüz pek çok çevre ve kurum Saraçhane toplanma noktasında bir araya geliyor.

   

  Sabah erken saatlerden başlayarak araçlardan çalınan 1 Mayıs marşıyla katılım çağrıları yinelendi. Toplanma yerinde yüzlerce metal işçisi var. Nakliyat-İş üyeleri de kalabalık görünüyor. Dakikalar ilerledikçe kalabalık büyüyor. Çevreden geçen araçlar kornalarla destek veriyor. 

   

  Toplanma devam ederken kitle halaya durdu.