• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-12-17
 • Loç Vadisi'ne kurulmak istenen HES, Beşiktaş'ta yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi

  Loç Vadisi Koruma Platformu, Kastomunu’nun Cide ilçesine bağlı Loç Vadisi’ne yapılmak Hidro Elektirik Santralini (HES) Beşiktaş’ta yaptığı eylemle protesto etti.

   

  “Sarı yazmanı al gel” çağrısıyla yapılan eylemde sık sık “Sarı yazma isyanda”, “HES gidecek huzur gelecek” sloganları atıldı. Köçeklerin yaptığı dans gösterisi ve  kadınların başlarına bağladığı sarı yazmalar renkli görüntüler oluşturdu.

   

  Yapılan basın açıklamasında Cide HES ve Orya Enerji’ye karşı vadililerin mücadelesinin 2009 yılında başladığı ve 2 Ocak 2010’da Kastamonu İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği hatırlatıldı. Ancak buna rağmen Orya Enerji’nin projeyi yapmaya çalıştığını ve 2016’da HES için yeniden başvurarak 2017 şubat ayında ÇED dosyasını bakanlığa sunduğu belirtildi. Açıklamada çevre katliamı anlamına gelen ve binlerce ağacın kesilmesinin planlandığı HES’e karşı  mücadelenin sona kadar sürdürüleceği ve görevini kötüye kullanan devlet memurları hakkında da davacı olunacağı vurgulandı.  Açıklama Sizler, Cide’ye HES için ÇED onayı verebilirsiniz; ama biz Loç Vadimizi vermeyeceğiz. Biz Loç Vadimiz için can vermeye hazırız. Almak isteyen varsa buyursun gelsin” sözleriyle son buldu.

   

  Eylem atılan sloganların ardından bitirildi.