• Paylaş

  KATEGORİ : KÜLTÜR-SANAT

  Eklenme tarihi : 2018-01-19
 • Barış Atay'ın sahnelediği 'Sadece Diktatör' oyunu Kadıköy'deki tüm tiyatrolarda yasaklandı

  Barış Atay’ın sahnelediği Sadece Diktatör oyunu bu sefer de “kamu düzenini ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Kadıköy’deki tüm tiyatrolarda yasaklandı.

   

  Onur Orhan'ın yazdığı, Caner Erdem'in yönettiği ve Barış Atay'ın sahnelediği oyun şimdiye kadar pekçok yerde çeşitli engellemelerle gösterime giremedi. Geçen hafta da Artvin İl Özel İdaresi’nin “içeriğini uygun bulmuyoruz” ibareli yasağıyla karşı karşıya kaldı. Sahneleneceği Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nin salonu 1 gün boyunca tüm gösterimlere kapatıldı. Halkın tepkisine rağmen yasak kararından geri adım atılmayarak “diktatörün” ne demek olduğu bizzat hayatın içinden gösterildi.

   

  Oyun sahnelenmeye başlandığından bu yana Ankara, Van, Antalya, Burdur, Denizli, Uşak, Alaşehir, Manisa, Konya illerinde de engellemeye uğramıştı. Barış Atay karşılaştığı engellemeleri sosyal medyadan "Salonların bir anda tadilata girdiği ya da bir gecede dolduğu yerler. 'Sadece Diktatör' geleceği zaman, validen belediye başkanına, hepsinin önceliği kültür merkezleri oluyor" diye duyurmuştu.

   

  Oyunun bugün Kadıköy’de de yasaklanmasından sonra sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren Atay, oyunun AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasaklandığını belirterek,  "Bunun tümden bir yasaklamanın başlangıcı olduğunu biliyoruz. Açıklamamızı yapacağız. Unutmayalım ki #SadeceDiktatörYasaklar" ifadelerini kullandı.