• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2018-02-15
 • Dersim'in Ovacık ilçesindeki 900 dönümlük hazine arazisi 49 yıllığına tahsis edilmek üzere ihaleye açılıyor

  Dağı taşı yağmalayarak ranta çeviren neoliberal vampirlik Dersim’in nehirlerinden sonra şimdi de  tarım arazilerine göz dikti. Tarıma elverişli arazilerin bulunduğu Ovacık ilçesinde ikisi 600 dönümlük biri de 300 dönümlük 3 hazine arazisi bugün yapılacak ihaleyle 49 yıllığına yandaş ya da büyük sermaye gruplarına tahsis edilecek.

   

  Bölge 8. büyük tarım ovası ilan edilmiş olmasına rağmen Milli Emlak tarafından ihaleye çıkarılan arazilerin turizm ve eğitim, tarım ve hayvancılık yatırımları adı altında tahsis edileceği kaydediliyor.

   

  Basına açıklama yapan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, ihale için kooperatif olarak başvurmak istediklerini, ancak gerekli 2,5 milyon TL’yi bulmalarının mümkün olmadığını belirtiyor. Muhtemelen birilerinin başvurusuyla arazinin ihaleye açıldığını, bu bölgede dışardan gelen birinin tarımsal üretim yapamayacağını düşündüklerini, bu açıdan da arazinin imara açılmasından kaygılandıklarını söyleyerek, belediye olarak böyle bir imar izni vermeyeceklerini ifade ediyor.

   

  Araziler sırasıyla 632, 358 ve 685 dönüm büyüklüğünde. İhale bedelleri 10 milyon 125 bin lira, 2 milyon 500 bin ve 2 milyon 740 bin lira değerinde.

   

  Uluslararası şirketlere peşkeş

   

  Munzur Koruma Kurulu da yaptığı açıklamada “Ovacık ilçesinde üç adet arazinin ’49 yıllığına kiralanma’ bahanesi ile büyük şirket veya şirketlere peşkeş çekilme planı ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

   

  Arazilerin çok uluslu şirketlere satılacağını kaydeden Munzur Koruma Kurulu, ihalenin yerel halkın, sivil toplum örgütlerinin ve yerel idarecilerin onayı ve izni alınmaksızın 49 yıllığına tahsis edilmek üzere, yapılan başvurular arasından büyük teşvikler de verilerek, yangından mal kaçırırcasına, firma ya da firmalara, altın tepsi içinde verilmesinin hedeflendiğine dikkat çekti.

   

   

  ‘Komünist ürünlere rakip olacak’

   

  Topraklarının tahsis edilmesine karşı çıkacaklarını belirten Koruma Kurulu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu politikanın temel hedefi, geçimlerinin tamamına yakınını küçük aile çiftçiliği ile sağlayan Ovacık halkının toplumsal yapısıdır. Köylerinde tarım/hayvancılık ile geçinenlere darbe vuracaktır. Ovacık çiftçisi toprağını terk etmek zorunda kalacak ve zaten yaşanmış olan asimilasyona maruz kalmaya devam edecektir.”

   

  Munzur Koruma Kurulu ayrıca arazilerin tahsisinin ‘Komünist Ürünler’e rekabet olacağını belirterek “Son dönemde gündemde olan Ovacık Belediyesi’nin öncülüğünü de yaptığı halk arasında ‘Komünist Ürünler’ olarak bilinen ürünlere rakip olacak, bölgemizin çeşitli yörelerinde, halkın yoğun katılımı ile kuruluş çalışmaları sürdürülen tarımsal üretim kooperatiflerini, psikolojik ve toprak varlığı bakımından sekteye uğratacaktır” değerlendirmesinde bulundu.