• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-03-30
 • Kadınlar, 16D otobüsü şoförünün kadına uyguladığı şiddeti ifşa etmek için Kadıköy’deydi

  Kadıköy Eminönü iskelesi önünde toplanan kadınlar, iskele önünde yapılan bildiri dağıtımının ardından 16D durağının önüne giderek basın açıklaması yaptı.

   

  Basın açıklamasında 16D otobüsünün sürücüsü tarafından uygulanan şiddet anlatıldı:

   

  “Şoför, iki durak arasında durup, kadını dışarı çıkardıktan sonra içerideki yolcuların inmemesi için kapıları kapatmıştır. Şoför, kadını yere yatırıp, üstüne çıkıp, vurmaya başlamış ve kadını orada öylece bırakıp tepki gösterenlere rağmen, yoluna hiçbir şey olmamış gibi devam etmiştir."

   

  Açıklamanın devamında, olaya ilişkin soruşturma başlatılması için İETT’ye mesaj atılması çağrısı yapıldı:

   

  “Olay anını gören, kaydeden herkesi tanık olmaya çağırıyoruz. Ayrıca herkesi sosyal medya üzerinden İETT TR ve İETT Destek hesaplarına olayın soruşturulması ve açıklama yapılmasını, kamera kayıtlarının ortaya çıkarılmasını ve şoför hakkında acilen işlem başlatılmasını içeren mesajlar atması çağrısında bulunuyoruz.”

   

  Açıklamanın devamında kadınlar, kadınları savunmaya çağırıldı:

   

  “16D’de yaşanan bu şiddet vakası, 16D’ye has değil. Neredeyse bütün ulaşım araçlarında biz kadınlar çeşitli şekillerde tacize ve şiddete maruz kalıyoruz. Ama biz ‘artık yeter’ diyoruz. Bu amaç doğrultusunda, bizi bundan sonra ulaşım araçlarında göreceksiniz. Tüm kadınları, kadınları savunmaya çağırıyoruz.”

   

  Basın açıklamasının ardından kadınlar hep bir ağızdanGüvenli ulaşım istiyoruz’ , ‘Tacize karşı kadın dayanışması’, ‘Kadın, yaşam, özgürlük’ ‘Kadınlar birlikte güçlü’ sloganları attı.