• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-03-22
 • Nevin hem erkek şiddetinin hem de iflas etmiş hukuk sisteminin maktûlüdür

  Nevin, tecavüzcü hakkında şikayetçi olsaydı sapık hapisten çıkar çıkmaz Nevin’i katledebilirdi.

   

  Nevin, eli silahlı tecavüzcüyü şikayet etmese de katledilebilirdi.

   

  Her iki halde de sapık 'tahrik' ve 'iyi hal' indirimleriyle Nevin'in şu an aldığı cezadan çok daha hafif bir ceza alabilirdi.

   

  Nevin, hiçbir tepki göstermeden sussaydı; sapık sistematik tecavüze senelerce devam edebilir ve o tecavüzcü alçak otobüste yanımıza oturarak, çalıştığımız kafede önüne servis ettiğimiz çayı içerek, sokakta yanımızda yürüyerek normal hayatına devam edebilirdi.

   

  Ama Nevin, kendisine tecavüz eden insan müsveddesine karşı kendini korudu. Bunun ‘ödülü’ olarak da müebbet hapis cezası aldı. İtiraz üzerine yeniden yargılandı, ne haksız tahrik ne de iyi hal indirimi uygulanmadan yeniden müebbet aldı.

   

  “Nevin şunu yapsaydı böyle olurdu” diye yazdıklarımın hepsi ‘ihtimal’ ancak hiçbiri ‘varsayım’ değil. O ihtimaller bir Nevin değil ama onlar birer Ayşe, Leyla, Gülfem, Hatice… 

   

  Onlar kendisini koruyamamış ve kimsenin de korumadığı, zulüm görmüş, katledilmiş, kimi bizzat kimi ise haberlerden tanıdığımız gerçek kadınlar.

   

  Nevin de aslında tıpkı onlar gibi hem erkek şiddetinin hem çürük toplumsal ahlakın hem de iflas etmiş hukuk sisteminin maktûlüdür.

   

   Nevin Yıldırım'a yine müebbet 

   

  Kendisine cinsel saldırıda bulunan erkeği öldürdüğü için tutuklu yargılanan Nevin Yıldırım’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Nevin’e müebbet hapis cezası veren mahkeme cezada herhangi bir indirim uygulamadı.

   

  Isparta’nın Yalvaç ilçesi Korukaya köyünde kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i özsavunmada bulunarak öldürdüğü için hakkında verilen müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım’ın yeniden yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü.

   

  Yalvaç Adliyesi’nde görülen duruşmayı çok sayıda kadın takip etti.

   

  Duruşmada savcılık önceki mütalaasını tekrarlayarak Yıldırım’ın cinayeti tek başına işlediği ve “Müebbet hapis” cezası verilmesini istedi.

   

  Savunma yapan Yıldırım’ın avukatları cinayeti meşru müdafaa kapsamında işlediğinin değerlendirilmesi gerektiği ve bu nedenle verilecek cezanın bu kapsamda düşürülmesine ardından da tahliyesine karar verilmesini istedi.

   

  Öldürülen Gider ailesinin avukatları ise, Yıldırım’ın cinayeti tek başına işlemediğini öne sürerek, Yıldırım ile birlikte cinayete isminin karışmış olacaklarının belirlenmesini, belirlenemiyorsa Savcılık mütalaasına katıldıklarını belirtti.

   

  Mahkeme ise Yıldırım’a müebbet hapis cezası verilmesine karar verdi.

   

  Mahkeme, Nevin Yıldırım’ın cezasında ne haksız tahrik ne de iyi hal indirimi uygulamadı.