• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-11-08
 • Son zamanların en çok konuşan bakanı 'kentsel dönüşüm' KHK'sının çıkması için bastırdığını açıkladı

  Artık aklımıza gelen her konunun-sorunun KHK’yla çözüldüğü bu devirde; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “kentsel dönüşüm” denilen yağma ve talan politikalarının önünün açılması için de bir KHK’nın çıkarılması için bastırdığını açıkladı.

   

  “İstanbul’da deprem riski var” bahanesiyle kentin neredeyse yarısını yıkmayı hedeflediklerini de ilan eden Özhaseki, açıklamasında, aynı zamanda geliri bu “dönüşümden” nemalanacak müteahhitlere dağıtılması için yapılacak özelleştirmelerden, İller Bankası’nın yeni misyonundan ve Dünya Bankası’ndan alınacak kredilerden de bahsetti.

   

  “Bir torba yasa bile 1 görüşüldü, deprem beklemez ki. O nedenle ben KHK çıkarılsın diye bastırıyorum” diyerek tıkanan ekonomi için yeni yağma alanlarının açılması projelerini meşrulaştırmaya çalışan Özhaseki, ilk etapta riskli görülen 600 bin konutun yenilenmesi gerektiğini, bu amaçla Avrupa ve Asya tarafında ortalama 150-200 bin konutu içeren proje hazırlandığını söyledi.

   

  Düzenleme ile bina bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçileceğini belirten Özhaseki, İstanbul’da yoğunluk artışlı planlara izin verilmeyeceğini, İller Bankası’nın ‘kentsel dönüşüm bankası’ gibi çalışacağını, Bakanlık bünyesindeki 21 tesisin satılarak elde edilecek 2 milyar lira gelirin, kentsel dönüşüme aktarılacağını ilan etti. Kaynağın yetersiz kalması halinde Dünya Bankası’ndan 20 yıllık kredi alıp belediyelere sıfır faizli, 2-3 sene ödemesiz kredi verilmesinin de gündemde olduğunu söyledi.

   

  Özhaseki, kentsel dönüşüm yapılırken “kaçak yapılarla” ilgili bir ayrım yapılmayacağını da belirtti. Armutlu’yu işaret eden Özhaseki aynı zamanda yeni yağma ve talan furyasında, rantı oldukça yüksek alanların müteahhit sermayesine katılması için gerekli kolaylıkların sağlanacağını da ilan etmiş oldu. Olası direnişleri çeşitli içerden ele geçirme politikalarıyla kırmayı esas alacaklarını da…