• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-03-21
 • Geçtiğimiz yıl Diyarbakır Newrozu’nda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut, mezarı başında anıldı

  Geçtiğimiz yıl Diyarbakır Newrozu’nda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut, mezarı başında anıldı. Törende ağabeyi Ercan Kurkut, “Kemal bugün inadına Newroz alanında olacak” dedi. 

   

  Geçtiğimiz yılın Newroz kutlaması için gittiği Diyarbakır'da, Evrim Alataş Caddesi üzerindeki arama noktasında bir polis tarafından kurşunlanarak öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut, Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki mezarı başında anıldı. Anmaya ailesinin yanı sıra üniversiteden arkadaşları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü yöneticileri, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

   

  Oğlunun çıra yakılan mezarının yanı başında, ona ait kemana sarılan anne Sican Kurkut’un yaktığı ağıtlar, duygusal anlar yaşlanmasına yol açtı. 

   

  ‘KEMAL BUGÜN NEWROZ OLACAK’ 

   

  Anmada konuşan Kurkut'un ağabeyi Ercan Kurkut, kardeşinin bir yıl önce sabahın erken saatlerinde dedelerinin bin yıllardır kutladığı Newroz’u kutlamak için Diyarbakır'a gittiğini ifade etti.

   

  Ağabey Kurkut, devamında şunları söyledi: "Kemal, halkıyla buluşup sevgi seline karışmak istedi. Fakat cellatlar onu Amed'te yakaladı. Diz çökmesini istediler. Kemal ne diz çöktü ne de onuruna ve haysiyetine laf söyletti. Arkasından kalleşçe vurdular Kemalimizi. Yetmedi yalan söylediler. Canlı bomba diyerek basını ve kamuoyunu yanıltmaya çalıştılar. Fakat hakikat ortaya çıkınca aslında Amed'in orta yerinde bütün dünyanın gözleri önünde bir katliam yaşanmıştı. Katil bir yıldır elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor ve görevine devam ediyor. Her şey apaçık ortadayken maalesef katil birileri tarafından koruma altına alınmış.” 

   

  Adalet arayışlarını sonuna kadar sürdüreceklerini ifade eden ağabey Kurkut, “Kemal'in anısına layık olmaya çalışacağız. Kemal bugün inadına Newroz alanında olacak” dedi.

   

  Anma Ercan Kurkut’un kardeşinin mezarı başında Ali Haydar Kaytan’ın “Ben İnsandım” adlı şiirini okuması ile son buldu.

   

  Mezopotamya Ajansı