• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-03-07
 • Erdoğan kadınlardan oy isterken, Sarıeroğlu AKP'nin kadınları ideoloji ve siyasetin aleti yapmadığını söyledi!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, son 10 yılda kadın istihdamının yüzde 33.8 seviyesine çıktığıyla övündü, bu oranı 2023’te yüzde 41’e çıkaracaklarını iddia etti. Son 10 yılda Türkiye'de 8 milyon 600 bin yeni istihdam yaratıldığını söyleyen Sarıeroğlu, bunun 4 milyon 175 bininin kadın olduğunu söyledi.

   

  O istihdamın hangi modellerde bir istihdam olduğuna değinmekten imtina eden Sarıeroğlu açıklamalarında hamasetin dibine vurdu. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde kadınlarla ilgili devrim niteliğinde çalışma, uygulama ve yasalara imza attık” diyen Sarıeroğlu, kadını evdeki rollerini aksatmadan ve daha çok da kendi hücresi olan o evden kapitalist üretimin parçası haline getirmeyi hedefleyen yasa ve düzenlemelerdeki ısrarlarını bir kez daha vurguladı.

   

  Büyük hedeflerden, kadın istihdamının teşvikinden (hangi modelle ve hangi koşullar altında?), İSMEK kurslarından, işbaşı eğitim programlarından bahseden Sarıeroğlu, AKP’nin kadın konusunu ideolojik-siyasi malzeme olarak kullanmadığına da külliyen yemin etti!

   

  İroniye bakın ki Sarıeroğlu bu hamasi söylemleri dillendirirken, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen HAK-İŞ Dünya Kadın Günü Programı öncesinde konuşan Erdoğan kadını siyasetin aleti yapmanın en alasını gerçekleştirdi.

   

  Kadınları “kutsallaştıran” sözler sarfettikten sonra “sizden bir ricam var” diye devam eden Erdoğan onlardan başkanlık ve yerel seçimlerde oy istedi. Üstüne bir de kadınları militarist politikalarının parçası haline getirecek cümlelerle bu yaklaşımını pekiştirdi.

   

  Hak-İş’in o devasa salonda gerçekleşen “kadın” programıysa evlere şenlik bir görüntü oluşturdu. “Bu zihniyet kadını en fazla bu sınırlarda tutar, verebileceği tek şeyse şovenizm-milliyetçilik ve savaştır. Üstüne bir de dayatılan köleliği kabul edindir” dedirtecek içerikte gerçekleşen programda kadın işçiler en fazla reklam ve bu gerici propaganda ve manipülasyonun hedefi olarak görülecek şekilde nesneleştirildi.

   

  Efrîn naralarının atıldığı salonda kadın işçiden çok erkeklerin yer alması, kadın işçilere erkeklerin nutuk çekmesiyse başka bir garabet örneği oldu. Haremlik selamlık düzenlemeyeyse değinmiyoruz bile…

   

  Hak-İş’in bugünkü programı, yapılan konuşmalar, salonda estirilen hava sendikayla AKP arasındaki organik gerici ilişkiyi olduğu kadar, bu anlayışın kadınlara neler vadettiğinin de resmi olması açısından hakettiği yeri aldı.