• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-03-08
 • Dayanışmak için binlerce kadın Efrin'e akın etti

  Selami Aslan

   

  Saldırı altındaki Efrin'le dayanışmak amacıyla Kuzey Suriye kentleri başta olmak üzere Federe Kürdistan, Türkiye, Doğu Kürdistan, Şam, Halep, Lübnan, Mısır ve Şengal’den binlerce kadın, "Biz Efrinliyiz" sloganıyla kente akın etti. 

   

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve himayesindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının Efrin’e yönelik saldırıları 48’inci gününe girdi. Saldırılara karşı Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) meşru savunmasına dünyanın her tarafından destek akıyor. Kuzey Suriye kentleri başta olmak üzere Federe Kürdistan, Türkiye, Doğu Kürdistan, Şam, Halep, Lübnan, Mısır ve Şengal’den binlerce kadın Efrin’le dayanışmak amacıyla bir araya geldi. Efrin’e ulaşan kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü burada kutlayacak. Dün kent savunmasında yaşamını yitirenlerin cenaze törenine katılan kadınlar, daha sonra Avrîn Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Ardından savaşın yoğunlaştığı Şêrava ilçesinin Qaretepe köyüne gittiler. 

   

  ŞÊRAVA'YA AKTILAR

  Kadınların konvoy ile geçişi, kentte sevinç gösterisi ve sloganlarla karşılandı. Efrinli kadınların büyük bir coşkuyla katıldığı konvoy, Türkiye’nin ağır bombardımanı altında Qaratepe köyüne programlarını tamamladı. 

   

  'KAZANAN EFRİN OLACAK'

  Her yöre, kent ve bölgeden gelen kadınlar kendi renkleri ve kültürleri ile savaşa karşı durarak, Efrinlilerin yanında olduğunu dile getirdi. Geceyi Qaretepe’de geçiren Kadınlar, kutlayacakları 8 Mart etkinliğiyle Efrinli kadınlarla dayanışma içinde olduklarının mesajını yineleyecek. 

   

  ‘KOBANÊ'DE KAZANDIK BURADA DA KAZANACAĞIZ'

  Etkinlikte konuşan Kobanêli Xecê Îmêl (60), kadınların Efrin'e yönelik saldırıları kınadığını belirtti. Îmêl, şunları dile getirdi: “Erdoğan’ın savaşında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar katlediliyor. Hiçbir insani rahmet yok. Resmen bir katliam savaşı. Efrin direnişin kalesidir, biz de bu kaleye geldik. Efrin’in Kürdistan’daki yeri ve değeri çok pahalıdır. Kobanê’de direndik ve başardık. Burada başaracağız. Bu halk başarmaktan başka bir seçenek düşünmüyor. Yoksa DAİŞ terörünü nasıl durduracaktık? Biz 4 parça Kürdistan’ı birleştireceğiz ve bir karış toprağını dahi vermeyeceğiz. 8 Mart’ımızı da burada kutlayacağız. Çünkü bize bu günün anlamını öğreten YPJ’li savaşçılarımız burada.”

   

  ‘EFRİN ERDOĞAN’A KALMAYACAK’

  Serêkaniyêli Leyla Emîn (43) de, dayanışma ve 8 Mart’ı kutlamak için gelen  kadınlardan. Emîn, DAİŞ’i önce Serêkaniye, ardından Kobanê’ye saldırtanların şimdi de Efrin’e saldırttığını ifade ederek, şunları söyledi: “Bizler şehit anneleriyiz. Bizler artık onların yolundayız. Vazgeçişimiz olamaz. Ülkemiz de Kürdistan’dır. Yoldan dönmeyiz. Erdoğan Efrin’in kendisi için rüya olduğunu bilmelidir. İlk olarak DAİŞ’i Serêkaniyê’de Kürtlerin üzerine saldılar. Orada her türlü talanı yaptılar. Fakat bizler şehit verdik ve oradan çıkmadık. Hiçbir yerde istediği şeyi yapmayı başaramayanlar son olarak çetelerle birlikte Efrin’i işgal etmek istiyor. Efrin’de Erdoğan’a kalmayacak.”

   

  ‘BU HAKSIZ BİR SAVAŞTIR’

  Federe Kürdistan'ın Süleymaniye kentinden gelen kadın gazeteci Shina Saiq de, Efrin’e kadın iradesi olarak geldiklerini, kendi halkını savunan YPJ’li kadınlara güç ve moral vermek için geldiklerini dile getirdi. Saiq, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Erdoğan eğer bu şekilde daha fazla savaş suçu işlemeye devam ederse bunun tüm dünya devletlerince engellenmesi gerekir. Bu haksız bir savaştır, işgal savaşıdır. Bizler Kürdistan ve Ortadoğulu kadınlar olarak bu savaşın durması için elimizden geleni yapıyoruz. Filistin’den, Rojhilat, Rojava’yı Kürdistan, Kuzey Suriye Federasyonu’ndan, Lübnan ve Mısır'dan kadınlar olarak buraya geldik. Eğer Efrinlileri öldürmeye devam edeceklerse bizleri de öldürmeliler. Çünkü biz bugün Efrinliyiz. Tüm dünya halkları bu faşizme ve işgale karşı çıkmalıdır. Çünkü Erdoğan Ortadoğu’nun baş belasıdır. Dünyanın da başına bela olacaktır. Bizler buradaki çok renkli kadınlar ve cephede savaşan YPJ’li kadınlar, bu insanlık dışı savaşta kendimize güveniyoruz. Kazanan kadınlar olacak, dolayısıyla insanlık olacaktır.”

   

  'SURİYE’NİN PARÇALANMASINA İZİN VERMEYİZ'

   

  Rakka’dan Efrin’e gelen kadınlardan Rakka Doğu Köyleri Kadın Meclisi Yürütme Üyesi Xewle Îbrahim Îsa, Efrîn halkının DAİŞ’in Rakka’dan çıkarılması sürecinde kendilerine yardım ettiğini vurguladı. Îsa, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Bizler hiçbir zaman Suriye’nin başka bir sömürgeci devlet tarafından işgal edilmesini kabul etmeyiz. Bizler, Arap, Kürt ve diğer birçok halk olarak aynı düşünüyoruz ve buna izin vermeyeceğiz. Ceyşül Hür olsun, Erdoğan olsun onlara şunu diyoruz ki, Suriye’yi parçalayamazsınız. Suriye’yi vermek kardeşlerimizi vermek demektir. Kardeşlerimizi kaybetmek demektir. Biz Rakka’da 5 yıl boyunca DAİŞ’in zulmünde kaldık. Bu yüzden bugün burada, Efrgn’de DAİŞ’i yenen iradenin yanında durmak çok değerli bizim için. Cephede savaşan YPJ’li arkadaşlara da ‘Yalnız değilsiniz’ diyoruz.

   

  Mezopotamya Ajansı