• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-05-01
 • İzmir yakın tarihinin en kalabalık 1 Mayıs'ını gördü

  İzmir’de sabah saatlerinde dört koldan başlayan yürüyüşle Gündoğdu Meydanı’na akan on binler, büyük bir coşkuyla 1 Mayıs’ı kutladı.

   

  1 Mayıs İzmir'de hem önceki 1 Mayıs'lara göre hem de son zamanlarda İzmir'de yapılan kitlesel etkinliklere göre en kalabalık şekilde kutlandı. Tertip Komitesi açıkladığı katılımın 130 bin kişi olduğu bilgisi tartışmalı olsa da, 100 bine yaklaştığını söylemek mümkündü.

   

  Devlet Newroz'daki kadar polis yığınağı yaptığı gibi üç arama noktası kurarak ve yürüyüşten konser sonuna kadar iki helikopterle kitleyi sürekli taciz ederek gözdağı vermeye çalıştı. Arama noktalarında “Tek adam rejimine hayır” pankartına ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafı bulunan flamaya el konuldu.

   

   

  Seçim atmosferine girilmesi ile İzmir'in AKP dışı siyasi dokusunun etkisi alanda somut biçimde hissedilir durumdaydı. 1 Mayıs'ın bayram coşkusu ne kadar yüksekse sınıf öfkesi de o kadar azdı. Bu sınıf öfkesi kortejlerdeki grup ve sendika şubelerin attıkları sloganların ötesine pek geçemedi.

   

  1 Mayıs 1977’de Taksim’de yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşu ile başlayan mitingde, Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, kurumlar adına açıklama yaptı. Ankara’da olduğu gibi burada da saygı duruşu esnasında Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiri okundu.

   

  HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile CHP İzmir Milletvekillerinin tam kadro katıldığı kutlamalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve DİSK Eski Genel Başkanı Kani Beko katıldı. Bir yandan DİSK Genel Başkanlığı'ndan istifa edip CHP'den milletvekili aday adayı olan Kani Beko'nun kortejlerin en önünde kameralara poz vermesi varken, diğer yandan aynı DİSK korteji 170 gündür İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde direnen işçilerin ve aynı direnişte yer alıp artık tekerlekli sandalyede oturmak zorunda kalan açlık grevi eylemcisi Mahir Kılıç’ın önünden geçip gitti.

   

  Konuşmalar sonrasında sahne alan Bandista grubunun ezgileriyle halay çeken kitle, sloganlar eşliğinde dağıldı.