• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-03-22
 • Haklarında soruşturma açılan 14 öğrenciden 5'i ev baskınlarıyla gözaltına alındı

  ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyen hekimlerin gözaltına alındığı koşullarda maalesef şaşırtıcı olmayan bir olay: Boğaziçi’nde Afrin için lokum dağıtan gerici-faşişt öğrencileri “İşgalin katliamın lokumu olmaz” diyerek protesto eden savaş karşıtı öğrencilerin 5’i sabah saatlerinde ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

   

  Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’deki Zeytin Dalı Operasyonu’na destek vermek için stant açıp lokum dağıtan faşist öğrenciler savaş karşıtı öğrenciler tarafından protesto edilmiş, stantları dağıtılmıştı.

   

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine faşistleri protesto eden öğrencilerden on dördü hakkında soruşturma başlatıldı. Öğrencilerin Zeytin Dalı Operasyonu’nu protesto etmeleri ve PKK’ye destek veriyor oldukları iddiası ile açılan soruşturma kapsamında; bugün sabah saatlerinde öğrencilerden beşi, yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

   

  Eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda K.S., Ş.K.,Y.N.Ö., S..S.,A.E. isimli öğrenciler gözaltına alındı.

   

  Kayyum rektör: ‘Bizi temsil etmiyor’

   

  Boğaziçi Üniversitesi'nin kayyum rektörü Mehmet Özkan tarafından yapılan açıklamada “Bu saldırıyı gerçekleştiren birkaç kişi üniversitemizi temsil etmiyor” demişti. Açıklamanın tamamı şöyle:

   

  19 Mart 2018 Pazartesi günü Üniversitemizde, Afrin Şehitlerimizi anmak amacıyla açılan standa yapılan saldırıyı her vatansever gibi bizler de kabul edilemez buluyoruz. Ayrıca ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırı olarak da değerlendiriyoruz.

   

  Aynı gün yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz gibi Boğaziçi Üniversitesi olarak, terörün hiçbir çeşidine müsamaha göstermediğimizi önemle vurgulamak isteriz.

   

  Üniversite idaremizin onayı dışında gerçekleşen söz konusu gösterilere Emniyet güçleri müdahale etmiştir. Üniversitemizin ilgili birimleri bu saldırgan eylemle ilgili sorumlular hakkında gereken inceleme ve disiplin işlemlerini başlatmıştır. Konu hakkında Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma da ayrıca devam etmektedir.

   

  Bu saldırıyı gerçekleştiren birkaç kişi 20000 nüfuslu üniversitemizi temsil etmediği gibi, Boğaziçi Üniversitesi bütünü olarak bu menfur saldırıyı ve Zeytin Dalı Operasyonu Şehitlerimize yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz.

   

  Boğaziçi Üniversitesi, öğrencileri, öğretim üyeleri ve mezunları için olduğu kadar ülkemiz geneli için de önemli bir değer ve çok başarılı bir akademik kurumdur.

   

  Vatana kök salmış-evrensele açık, bilimsel, sosyal ve kültürel formasyonu ve özgüveni ile üstleneceği mesleki ve sosyal sorumlulukları başarıyla yerine getirecek bireyler yetiştiren Üniversitemiz tüm Türkiye’nin ortak değeridir.

   

  En çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bu üzücü olay nedeniyle kamuoyunda yanlış bir algı oluşmasına sebebiyet verecek her türlü açıklamaya dikkat edilmesi gereğini hassasiyetle bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

   

  Boğaziçi Üniversitesi olarak geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin hassasiyetlerini paylaştığımızı belirtiriz.

   

   Kamuoyuna saygıyla duyurulur