• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-10-27
 • İnsanlara dahi yaşam hakkı tanımayan anlayış, sokak köpeklerinin hayatlarını ellerinden alıyor

  İstanbul’un Eyüp ilçesinde belediye görevlilerinin insanlık dışı muamelelerle köpekleri toplama işlemi bugün de sürüyor. Yasal olarak bu uygulamanın yapılabilmesi için belediye görevlilerinin yanında veteriner hekimler bulunmalı ancak bulunmadığından dolayı köpeklerin aralarında aşırı narkozdan ölenler de var. Yetkililer köpeklerin Kısırkaya Hayvan Barınağı’na götürüleceğini söylüyor.

   

  Sosyal medyaya da gündemleşen ve oldukça tepki çeken uygulamayla ilgili Eyüp Sultan Belediyesi Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Turan Koçer: “Her geçen gün artan ısırma şikayetlerine rağmen vatandaşlarımızı mağdur olmasına seyirci kalamayız. Görevimiz probleme müdahaledir. Engelleyenler, hangi kılık ve isim altında olursa olsunlar suç işlemektedir. Kamu güvenliğinin sağlanması ve vatandaş mağduriyetinin giderilmesi görevini yerine getirmeyi iftira ve engellemelerle durdurmak suçtur.” dediyse de bölgede yaşayan yurttaşlar herhangi bir saldırının olmadığını ifade ediyor. Hayvan hakları aktivistleri ise küpeli köpeklerin toplatılmasının yasaya aykırı olduğunu, uyuşturucu iğnelerin sadece veteriner hekimler tarafından yapılaması gerektiğini belirttiler. Belediye görevlileri ise rastgele bu işlemi gerçekleştiriyor. Kontrolsüz atılan uyuşturucu iğneler özellikle hasta ve yaşlı köpeklerin ölümüne neden oluyor. 

  Uyuşturulup, bacaklarından tutulup sürüklenerek arabalara bindirilen köpeklerin akıbetiyle ilgili de şüpheler var. Geçtiğimiz aylarda 300 köpek Kemerburgaz’dan toplanarak Yaşamkent’te orman içinde oluşturulan alana götürülüp açlıktan ve susuzluktan ölüme terk edilmişti.