• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-03-17
 • Evril Ekin projesinde taşeron firma Area'ya bağlı olarak çalışan işçiler gasbedilmek istenen ücretleri için direniyor

  Kadıköy Sahrayıcedit Mahallesi'nde yapımı sürmekte olan Evril Ekin projesinde taşeron firma Area'ya bağlı olarak çalışan ve ücretleri gasp edilen işçilerin İnşaat-İş'le birlikte sürdürdükleri direnişi Alınteri çalışanları olarak ziyaret ettik.

   

  Çalıştıkları inşaatta 4 aydır ücretleri gasp edilen işçiler başlattıkları direnişi kazanana kadar sürdürmekte kararlılar. İşçilere özellikle çevre sakinleri tarafından oldukça büyük bir destek veriliyor. Hergün direnişi ziyaret eden çevre sakinleri, direnişi sonuna kadar destekleyeceklerini, direnişçi işçilerle gurur duyduklarını belirtiyorlar. Bu desteklerini evde yaptıkları poğaça-börek ve çayları direniş alanına taşıyarak da gösteriyorlar. İşçilerin öğlen yemekleri   çevre sakinleri ya da esnaf tarafından karşılanıyor. 

   

   

  Konuştuğumuz işçiler çevreden gördükleri destekten dolayı çok memnun olduklarını belirtiyorlar. İnsanların böylesi bir süreçte gördükleri bir direnişi bu derece sahipleniyor olması,  işçilerin de kazanacaklarına olan inancını perçinliyor.

   

  İşçilerin hepsi Kürt kökenli. İnşaatlarda 1 yıldır çalışan da var 14 yıldır çalışan da... Şu ana kadar birçok inşaatta çalıştıklarını söyleyen işçiler, hemen hemen hepsinde ücretlerinin gasp edilmek istendiğini belirtiyor. İşe girerken "biz kardeşiz" diyen patronların, iş ücretleri ödemeye gelince kardeşliği unuttup, nereden nasıl ücretleri kırparımın hesabını yaptıkları belirten işçiler, bunun inşaat işçilerinin güvencesiz, örgütsüz çalışmalarından kaynaklandığını vurguluyorlar.

   

   

  İşçilerin çoğu, dönem dönem memlekete ailelelerin yanına gittiklerini belirtiyorlar. Ancak paraları ödenmeyen işçiler ailelerini görmeye memleketlerine de gidemiyor. Bunun yanı sıra borçlanmak zorunda kaldıklarını da belirtiyorlar. Ailesini İstanbul'a getirmek istediğini söyleyen bir işçi bir yandan da İstanbul'un onlar için hapishane olacağını belirtiyor. Gençlerin yine dışarı çıkıp gezebildiklerini belirten işçi, yaşlıların dört duvar arasında yaşamaya mecbur kaldıklarını böylesi bir yaşamın çekilmez olduğunu söylüyor.  Ancak yaşam koşulları, tarımın hayvancılığın yok edilmesi, Kürt illerinde yaşanan baskılar nedeniyle insanların birçoğu hayatın çok da zor ve çetin geçtiği metropollere geliyor. Ve buralarda çoğunlukla inşaatlarda çalışan bu insanlar , kötü koşullarda, güvencesiz çalışmaya zorlanıyor. 

   

   

  Şantiyede kalan işçiler dün patronların kaladıkları konteynırın elektirik ve suyunu kesmeleriyle gece vakti dışaları atılmak istendiklerini söylediler. Paraları ve gidecek bir yeri olmayan işçileri gece vakti dışarı atmaya çalışan patronlar, bugün işçileri görüşmeye çağırarak işi kendi açısından en az zararla kapatmaya çalıştı. Görüşmede işçilerin alacakları ücretlerin sadece bir kısmını ödemek siteyen patronlara işçilerin cevabı ise "Tüm haklarımızı alana kadar direnişe devam edeceğiz" oldu. Görüşme sırasında çevre sakinlerinde satış bürosuna gelerek, tepki göstren ve "işçilerin haklarını ödeyin" diyenler oldu.

   

   

  İnşaat işçilerinin yaşamı üzerine de sohbet ettiğimiz işçiler, şantiyede işçilerin çok zor şartlar altında çalıştıklarını belirtiyorlar. Özellikle daha küçük şirketlerin yürttüğü inşaatlarda iş güvenliği yok denecek kadar az.

   

  Bunun yanı sıra işçilerin kaldığı yerler yaşanabilecek düzeyde değil.  Bunu işçilerle konuştuğumuzda daha iyi anlıyoruz. 

   

  Dört gündür eylemlerine devam eden işçiler Pazartesi'nden itibaren gece gündüz şantiye önünde direnişe devam edeceklerini belirtiyorlar. Şantiye önüne yataklarını , yorganlarını getirip sereceklerini belirten bir işçi "Ha kaldırımın üstünde, dışarda kalmışız, ha içerde. İçerinin de buradan farkı yok. O nedenle bizim için fark etmez. Onlar düşünsüz" diyerek, inşaatta hangi koşullarda kadıklarını özetlemiş oluyordu.

   

  Halay ve sloganlarla renklenen direnişin bugün de çok sayıda ziyaretçisi vardı. Geçen araçlardan alkışlayanlar, korna çalanlar olduğu gibi artık direnişin müdavimi olan teyzeler de bugün işçileri yalnız bırakmadılar. 

   

  Sıcak sohbetlerin yapıldığı direniş pazartesi yeniden direniş alanında bulumak üzere sonlandırıldı.