• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-03-29
 • Eren Keskin ve Reyhan Çapan'a TCK 301. ve TCK 299. maddeden ayrı ayrı 7,5 yıl ceza verildi

  KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan'a TCK 301. ve TCK 299. maddeden ayrı ayrı 7,5 yıl ceza verildi. Gazetenin yazarı Ayşe Batumlu, muhabiri Ersin Çaksu ve eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’a verilen cezalar da ertelendi.

   

  Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında TCK 301. maddeden açılan davanın karar duruşması İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 21 Kasım 2015 tarihli "Susmak katliam, direnmek zafer", 22 Kasım 2015 tarihli "Nisebin ve Gever'den Çağrı: Soykırım Saldırılarına Karşı Her Yerde Serhildana" ve 25 Kasım 2015 tarihli "Êdi bes e" başlıklı haber ve yazılar gerekçe gösterilerek açılan davada Çapan ve Keskin, "Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama" gerekçesi ile cezalandırıldı. Çapan ve Keskin'in katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Duruşmada mahkeme Çapan ve Keskin'e, ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Çapan ve Keskin'in birden fazla suçu işlediklerini ileri süren mahkeme heyeti, cezayı yarı oranında arttırarak, ayrı ayrı 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. 

   

  Mahkeme heyeti "Sanıkların geçmişi ve sosyal ilişkilerini" göz önünde bulundurarak, cezada indirime gitmedi. 

   

  AYRI AYRI 5 YIL 3 AY HAPİS

   

  İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ve gazetenin muhabiri Ersin Çaksu hakkında açılan davanın karar duruşması da görüldü. Keskin, Çapan, Çaksu ve Aykol'un katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Mahkeme hakimi, Keskin ve Çapan'a ayrı ayrı 3 yıl hapis cezası verdi. Bu cezada 1/6 oranında artırım yapan mahkeme heyeti cezayı 3 yıl 6 aya çıkardı. 3 yıl 6 aylık cezayı da 1/2 oranında arttıran mahkeme, 5 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

   

  ÇAKSU VE AYKOL’UN CEZASI ERTELENDİ

   

  Mahkeme, Çaksu'ya da aynı suçtan 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Cezada 1/6 oranında indirim yaparak, 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ise aynı suçtan 1 yıl hapis cezası aldı. 1/6 oranında artırım yapılarak 1 yıl 2 ay hapse, bu da 1/4 oranında artırım yapılarak 1 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına dönüştürüldü. Burada da 1/6 oranında indirim yapan mahkeme 1 yıl 3 ay 12 gün hapis cezası verdi. Çaksu ve Aykol'un cezası ertelendi. 

   

  Özgür Gündem gazetesi yazarlarından Avukat Ayşe Batumlu'nun bir yazısına dair açılan davada da ceza çıktı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında Batumlu'ya "Suç işlemeye tahrik" gerekçesi ile verilen 5 aylık ceza ertelendi.