• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-03-21
 • Diyarbakır’da yüzbinlerin aktığı Newroz Alanı hıncahınç doldu

  Diyarbakır’da yüzbinlerin aktığı Newroz alanı hıncahınç doldu. Newroz alanından sadece “Bijî Serok Apo” ve “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganları yükseliyor. Newroz "Kazanacağız" mesajıyla başladı.

   

  Yüzbinlerin katıldığı tarihi Diyarbakır Newrozu, önceki yılları aratmayan büyük bir coşkuyla başladı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren kentin dört bir yanından alana akmaya başlayan yüzbinler kutlamaya kısa bir süre kala alanı neredeyse doldurdu. Kontrol noktalarındaki tüm engel ve keyfi uygulamalara rağmen alanda buluşan yüzbinler, sloganları ve coşkularıyla Newroz’u bir festival alanına çevirdi. Yüzbinlerin arasındaki genç kitlenin çoğunluğu ve coşkusu da dikkat çekiyor.

   

  TEK SES TEK YÜREK 

  7’den 70’e kadınlar rengarenk fistanlarıyla alana gelirken, birlikte geldikleri çocukları da yöresel kıyafetlerle Newroz coşkusuna ortak oluyor. Alana akın edenler hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” ve “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganları atıyor.

   

  Müziklerin çalındığı ses sisteminin başında duran polisler, içerisinde “Kürdistan” geçen müziklerin çalınmasına izin vermediği gibi önceden belirlenen şarkıların dışında şarkıların çalınmasını da engelliyor. 

   

  Yüzbinlerin alana aktığı kutlama sahneden yapılan “Berwxedan” anonsuna kitle “Jiyane” diyerek karşılık veriyor. 

   

  AÇILIŞ YAPILDI: KAZANACAĞIZ

  Açılış konuşmasını HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı yaptı. Camcı, Newroz’un önemine değinerek, Newroz’un yeni yaşamın çağrıcısı olduğunu ifade ederek, tüm Kürt halkının Newroz’unu kutlayarak, ne olursa olsun Kürt halkının kazanacağını söyledi.

   

  Kutlama sanatçı Helim Ömeri’nin seslendirdiği parçalarla devam ediyor.

   

  DÖRT BİR YANDAN KONUKLAR BULUŞTU

   

  Tüm konuklar alana otobüsle gelerek, protokoldeki yerini aldı. Cizre’de yaşamını yitiren Mehmet Tunç’un ailesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Diyarbakır Cezaevi’nde yaşamını yitiren Ferhat Kurtay’ın ailesi başta olmak üzere “sokağa çıkma yasakları” ve çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren birçok HPG’linin ailesi de katıldı.

   

  DTK Eş Genel Başkanı Bedran Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DBP Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Goran hareketinden Kwestan Abdullah ve Dr. Yousif Mohammed Sadıq, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, SYKP Eş Genel Tülay Hatimoğulları, ESP Genel Başkanvekili Şahin Tumuku, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ÖDP, ESP, KESK, ÖSP, DDKD, HAK-PAR gibi siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve Federal Kürdistan Bölgesi ile Avrupa’dan çok sayıda temsilci protokolde yerini aldı.

   

  Mezopotamya Ajansı