• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-04-30
 • Demirtaş ve Önder'in yargılandığı davada heyet mevzuatı da ihlal ederek savcının mütalaa vermesini istedi

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in 2013 İstanbul Newroz’unda yaptıkları konuşmalar dolayısıyla “örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandıkları davanın 5'inci duruşması Silivri Cezaevi Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görüldü. İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme heyeti mevcut hukuki kuralları da hiçe sayarak bir an önce karar verme eğiliminde olduğunu alenen ortaya koydu.  Gerekçe belirterek duruşmaya katılmayan ve SEGBİS’le ifade vermeyi de kabul etmeyen Demirtaş’ın savunma hakkını gasbeden mahkeme, savunmasının yerine konuyla ilgili olmayan önceki beyanlarını koymaya kalkıştı.

   

  HDP Milletvekilleri, çeşitli siyasi parti temsilcileri, halktan insanların katıldıkları duruşma başladıktan hemen sonra Mahkeme başkanı, savcının mütalaasını sunmasını istedi. Sanık avukatları ise, duruma itiraz etti. 

   

  Bunun üzerine mahkeme başkanı, avukatların konuşarak duruşma düzenini bozduğu iddiasıyla mahkeme salonundan çıkarılmasına karar verdi. Askerler avukatların etrafını sararken mahkeme heyeti cüppelerini bırakarak salondan çıktı. 

   

  Daha sonra durumu protesto eden avukatlar ve duruşmayı izlemek için gelen vekiller ve heyet salonu terk etti. Ardından mahkeme heyeti içeriye geldi. Mütalaasını açıklayan savcı, Demirtaş ve Önder'e "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. 

   

  Mahkeme heyeti ise, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada SEGBİS ile hazır edilmesine karar verdi. 8 Haziran tarihine ertelenen duruşma Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde görülecek.