• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2018-01-14
 • Kurubük Koyu için yapılacak ihale Datça halkının gösterdiği tepkiler üzerine iptal edildi

  Muğla Datça’da bulunan ve halkın ücrestiz olarak yaralandığı Kurubük Koyu, 26 Ocak’ta ihaleye çıkarılarak özel kişilere kiralanacaktı. “Doğa harikası” olarak nitelendirilen ve üzerine hiçbir yapının bulunmadığı koya büfe, duş, tuvalet, soyunma kabinleri yapılarak ücretli hale getirilecekti. Bunun duyulması üzerine Datça halkı “Koyumuzu kiralatmayız” diyerek tepki göstermiş, ihale iptal edilmezse eylemlere başlayacaklarını duyurmuştu. Çevre Platformu da bunun adım adım işgalin bir başlangıcı olduğunu belirterek ihalenin iptali için dilekçe vermişti.

   

  Gelen tepkiler üzerine koyun ihaleye çıkarılarak kiralanması işleminden vazgeçildi. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından Palamutbükü sahilinde yapılan bilgilendirme toplantısına yüzlerce kişi katıldı. MUÇEP üyesi Mimar Faruk Şahin “Bırakın başka alanları, Kurubük Koyu'nda kiralamaya hiç yetkilileri yok. Çünkü burası, orman alanıdır. Datça Çevre Düzeni Planı ile koruma altındadır" dedi. Gelecek yıllarda da böyle taleplerin gelebileceğine işaret eden Şahin, bunların hepsine karşı çıkmanın önemini vurguladı. Ardından ihalenin iptal edildiğinin açıklanması alkışlarla karşılandı.

   

  Sonrasında Kurubük Koyu’na gidilerek burada ‘sevgi zinciri’ oluşturuldu. “Kıyılar halkındır, satılamaz” sloganı atan halk, tüm kıyıların ve koyların halkın elinden alınmaması için güçbirliği yapacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini  vurgulayarak eylemlerini sonlandırdı