• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-03-08
 • İstanbul İstiklal Caddesi'nde binlerce kadın 16. Feminist Gece Yürüyüşü’nde buluştu

  İstanbul İstiklal Caddesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 16’ıncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşüyle kadın kitlelerinin isyanına, öfkesine, talep ve beklentilerine, mücadele kararlılıklarına ev sahipliği yaptı. "Hayatımız, isyanımız, mücadelemiz: Feminizm" sloganıyla çağrısı yapılan yürüyüşe binlerce kadın katıldı.

   

  Fransız Konsolosluğu önünde bir araya gelen kadınlar, savaş politikalarına, kadın cinayetlerine, şiddete, kadın bedeni üzerinden politika yapılmasına, ücret ve sosyal hayattaki eşitsizliklere, cinsiyetçiliğe, Diyanet’in kazandığı misyona ve akıtılan fonlara, kadına biçilen tüm sınırlara karşı isyanlarını sloganları, dövizleri ve pankartlarıyla dillendirdiler.

   

   

  Erbane, davul ve düdüklerin gürültüsüyle kadınların sloganları-halayları birbirine karıştı.

   

  Yağmura ve soğuğa rağmen oldukça coşkulu bir havada geçen yürüyüşte Efrîn’de savaşan kadınlar selamlandı, kadının yaşam ve özgürlük olduğu sık sık yinelendi.

   

  Yürüyüş Tünel’de noktalanırken, burada 3 ayrı dilde yapılan basın açıklamasında kadın mücadelesinin tarihine değinilerek, “baskı varsa mücadele bakidir” denildi. Kadınların adları tarihte geçmese de hep direndikleri, hayatlarına sahip çıktıkları, bunun süreklilik içinde bugün alanları dolduranbinlerce kadınla devam ettiği söylendi.

   

  Kadın düşmanlığının, ırkçılığın çırpınışlarına dikkat çekilen açıklamada, ‘’Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını, bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, sınırları kendi çizip yani ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silaha davranarak arayan bir düzen var’’ diye belirtildi.

   

   

  Düzene seslenmek için değil, düzene karşı yol önermek için toplandıklarını anımsatan kadınlar, “Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene feminizm ile direniyoruz, mücadele ediyoruz, isyan ediyoruz. Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık. Kurmanın dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz. Yaşasın feminizm” diye belirttiler.  

   

  Kadınlar Karaköy-Kadıköy vapurunda da şarkıları, erbanileriyle “burdayız” dediler.