• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-03-16
 • İstanbul Üniversitesi öğrencileri bugün Beyazıt ve Halepçe katliamlarında ölümsüzleşenleri andı

  İstanbul Üniversitesi öğrencileri bugün 16 Mart 1978 tarihinde Eczacılık Fakültesi önünde faşistlerin attığı bomba ile katledilen 7 devrimci öğrenciyi ve Halepçe’de kimyasal silahlarla katledilen binlerce insanı andı.

   

  Kısa bir yürüyüşün ardından Eczacılık Fakültesi önünde saygı duruşu ile başlayan anma etkinliği onlarca öğrencinin hep bir ağızdan attığı “16 Mart’ı unutma unutturma” “Direne direne kazanacağız” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla devam etti. Rektörlük, polis ve özel güvenlik ekiplerinin iş birliğinin engel olamadığı öğrenciler adına yapılan konuşmada “Emperyalizm düşman, halklar kardeştir” vurgusu yapıldı.

   

   

  Öğrenciler katliamın sorumlularının bugün hala hiçbir cezaya tabii tutulmadığını, katliamı gerçekleştiren zihniyetin hala aynı kaldığını ifade ederken, bu zihniyete karşı devrimci öğrencilerin de ayakta olduğunun ve direneceğinin altını çizdi.

   

  78’liler Derneği’nden Hüseyin Soylu, kendisinin de o günlerde İktisat Fakültesi’nde öğrenci olduğunu belirterek "1977 1 Mayıs katliamında işçi sınıfının üzerine Taksim'de bombalar yağdırılmıştı. Aynı senaryo bir sene sonra İstanbul Üniversitesi üzerinde cereyan etti. İstanbul Üniversitesi'nde 16 Mart günü üzerimize bombalar atıldı, silahlarla tarandı" diye konuştu.

   

   

  KHK ile işten atılan eski İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Levent Dölek ise, öğrencilerinin attığı “Emperyalizm düşman, halklar kardeştir” sloganının çok değerli olduğunu belirterek “Biz sadece bugün değil geçmişte bu ülkede istibdada karşı, faşizme karşı ve emperyalizme karşı mücadele eden ve bu uğurda canını veren tüm devrimcilerin anısına sadığız” dedi. Dölek, geçmişine sahip çıkan ve her sene 16 Mart’ta 7 devrimcinin ölümsüzleştiği yere gelen gençlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

   

   

  Anma etkinliği yaşamını yitiren devrimci öğrencilerin düştüğü yere bırakılan karanfillerle son buldu.