• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-03-10
 • Sağlık sektöründe ebe olarak çalışan Duygu Baytekin ile konuştuk

  Sağlık sektöründe ebe olarak çalışan Duygu Baytekin ile iş hayatında nelerle karşılaştığını bunlardan nasıl etkilendiğini ve 8 mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün kendisi için ne anlam ifade ettiğini konuştuk.

  Alınteri: Kendinizi tanıtır mısınız?
  Duygu Baytekin: Ebeyim. Mesleğim gereği kadınlarla çok fazla haşır neşir olmak durumundayım ki bu durumdan da fazlasıyla memnunum. Erkek egemen bir toplumda kadınların on planda olduğu bir alanda olmaktan fazlasıyla mutluyum

  Alınteri: Duygu hanım ebe olarak çalıştığınızı söylediniz. Çocuk ve kadın tacizlerinin tecavüzlerinin had safhaya çıktığı günlerdeyiz. Şiddet, darp, yaralama, öldürme gibi olayların yaşanmadığı gün yok gibi. Böyle vakalar geldiğinde ne yapıyorsunuz?

  Duygu Baytekin: Toplumun her alanında olduğu gibi bu meslekte de kadınlar sosyal, psikolojik ve hatta bazen fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. 20'li yaşlarında bir genç kız evlilik hazırlığı yapıyor ve bir gün benim bulunduğum kliniğe gelip danışmanlık almak istediğini söyledi.

   

  Öykü şuydu çok küçükken amcasına yemek götürdüğü zaman istismar ediliyor ve bunu ilk fark eden annesi oluyor fakat bu olay hiçbir şekilde adli makamlara bildirilmiyor. Ki defalarca tekrarlanmasına rağmen 'kol kırılır yen içinde kalır' mantığıyla hareket ediyorlar.

   

  Tabii kız bu durumu nişanlısına açıklayamıyor hem korkudan hem de utançtan... Geldi ve durumu anlattı. Doğuştan kızlık zarı yoktur raporu vermemizi istedi. Biz de bunun yasal olmadığını, bu nedenle yapamayacağımızı söyledik. Kız, asıl şimdi hayatının bittiğini artık yaşamanın onun için bir anlamı kalmadığını falan söylüyordu. Yani kısacası toplum olarak namus kavramını maalesef sadece kadına yüklüyor, sadece ama sadece 2 bacak arasından ibaret olduğunu düşünüyoruz


  Alınteri: 8 Mart sizin için ne anlam ifade ediyor?
  Duygu Baytekin: Kadının değerinin hiçe sayıldığı bir toplumda baharı örgütlemek gibi bir anlam taşıyor benim için...