• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2018-03-21
 • Bu seneki kutlamaya katılanların yüzde 70'inden fazlasını gençler oluşturdu

  Yine yüzbinlerin bir araya geldiği Diyarbakır Newrozu'na bu yıl gençlerin yoğun ilgisi dikkat çekti. Gün boyu provokasyon peşinde koşup insanlara hakaretler savuran polisler, kitlenin dağılmaya başlamasıyla 50'den fazla genci darp ederek gözaltına aldı. 

  Diyarbakır’da yüzbinleri buluşturan Newroz, başladığı coşkuyla sona erdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ardından Bandista konserine geçilirken, sonrasında Sur Platformu adına TMMOB Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Büşra Cizrelioğlu konuştu. Sur’un her yıkılan taşının mücadelesini verdiklerini dile getiren Cizrelioğlu, Sur’un iktidarların rant alanına dönüştürüldüğünü vurguladı ve “Uzun süredir ilçedeki talanı durdurmak için mücadelemizi sürdürüyoruz. Sur’da tarihi bellek yok edilmek isteniyor ancak Kürt halkı tarihi belleğini asla kaybetmeyecektir. Bizler mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi. 

   

  TÜRK: EFRİN’E SALDIRINLAR YERLE BİR OLACAK

   

  Ardından Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk konuşma yaptı. Kürt halkının Newroz’unu kutlayan Ahmet Türk, “Bugün tarihi süreçlerden geçiyoruz. Kirli bir politika Kürt halkı üzerinde yürütülüyor. Geçmişe baktığımızda bu politikalar yine yürütülmüştü. Ağrı, Dersim, Halepçe’de Kürt halkı katledilmişti. Ancak bu yapılanlar asla ve asla Kürt halkını özgürlük mücadelesinden koparmadı. 7 Haziran’dan sonra soykırım politikaları yürütüldü. Bu politikaların tutmadığını gören iktidar demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürütenleri yıldırmak için esir aldı. Bu da yetmedi şimdi Efrîn’e saldırarak halklarımızın genleriyle oynadılar. Efrîn saldırıları ile iktidarını sağlamlaştırmak isteyenler tamamen yerle bir olacaktır. Amed Newrozu’nda katledilen Kemal Kurkut’u unutmadık ve o Newrozumuzun şehididir. Özgürlük mücadelesi uzun solukludur. Bu nedenle bu yolda yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. 21’inci yüzyıl Kürt halkının özgürlük yılı olacaktır” ifadelerini kullandı. 

   

  GAZETECİLER DARP EDİLİP GÖZALTINA ALINDI 

   

  Ahmet Türk'ün konuşması sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Efrîne" ve "Katil Erdoğan" sloganları atıldı. Bu sırada kitle barikatları yıkarak sahnenin tam önüne geldi. Kitlenin sahneye akışını engelleyemeyen polis bu sefer gazetecilere yöneldi. Gazeteciler tekme tokat basın alanında dışarı çıkarıldı. Bu sırada yerel yayın yapan Yenigün gazetesi muhabiri Mehmet Uğur Çakıl ile Tigris gazetesi çalışanı Arif Bulut, yere yatırılıp darp edilerek gözaltına alındı. 

   

  Polisin alanı provoke etmesi ve sahneye müdahale etmesi üzerine Newroz Tertip Komitesi programı planlanandan erken sonlandırdı. Ancak kitle uzunca bir süre alanda marşlar eşliğinde halay çekmeyi sürdürdü. Geri kalan yüzbinler de çıkış kapılarından marş ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. 

   

  50'DEN FAZLA GÖZALTI

   

  Alana girilirken çok sayıda kişi gözaltına alınırken, kitlenin dağılmaya başlamasıyla gün boyu provokasyon için kitleyi tahrik eden polis bir kez daha gözaltılara başladı. Polis kontrol noktalarında gençlerin başlarına ya da boyunlarına bağladıkları kırmızı sarı yeşil flamalara el konuldu. Geçen yıl Kemal Kurkut'un polis tarafından infaz edildiği Evrim Alataş Caddesi üzerinde polisler çok sayıda genci darp ederek gözaltına aldı. Gençler uzun süre elleri polis otobüsüne dayalı şekilde bekletildi. 

   

  Yenihal yönünde ilerleyen gençlere polisin küfür etmesi üzerine gerginlik çıktı. Polisler 10'dan genci ellerini gözaltı aracına dayayıp uzun süre böyle bekletti. Aramanın ardından gençler gözaltına alındı. Bu olayın yaşandığı yere 500 metre mesafede ise 16 genç slogan attıkları gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alındı. Polis bu sırada havaya ateşe açarak, gaz bombası kullandı. 

   

  Göletli Park'ta davul zurna eşliğinde halay çeken gençlerin bulunduğu yere zırhlı araçlarla kar maskeli, siyah elbiseli polisler geldi. Burada zafer işareti yapan bir çocuk darp edilerek gözaltına alındı. Kitle dağılırken TOMA ve zırhlı araçlar sık sık kitlenin içinden sirenler çalarak geçti. Bu sırada bazı çocuk ve kadınlar ezilme tehlikesi atlattı. Yine çok sayıda çevik kuvvet polisinin bu sırada kitleyi yararak alana doğru gitmesi dikkat çekti.

   

  Yine ismi öğrenilemeyen 2 genç, bir binanın duvarı önünde polislerce yere yatırılıp feci biçimde darp edildi.

   

  POLİS GÜN BOYU PROVOKASYON PEŞİNDEYDİ 

   

  Bu sene polislerin provokasyon içinden ellerinden geleni yaptığı görüldü. Özellikle Güvenlik Şube Müdürü'nün sahneden inmemesi, ses mikserinin başına geçip çalan parçalara müdahale etmesi, gazetecilere engelleme çıkarması dikkat çekti. Polisin sürekli insanlara küfürler ettiği, laf atıp taciz ettiği görüldü. Newroz sahnesinin tüm kapılarına sivil polis yerleştirilirken, adım başı arama yapılması tepki topladı. Polisin sürekli müdahale tehdidine rağmen Newroz Tertip Komitesi'nin sağduyusu olası provokasyonun önüne geçti.  

   

  NEWROZ’DAN NOTLAR 

   

  Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine tarihi görüntülere sahne olan Diyarbakır'daki Newroz'dan bazı notlar şöyle: 

   

  * Bu seneki kutlamaya katılanların yüzde 70'inden fazlasını gençler oluşturdu. Enerjilerini alana yansıtan gençler sabahın erken saatlerinde geldikleri alanda hiç durmadan slogan atıp marşlar eşliğinde halay çekti. Tüm çocuk ve gençler okullarını asarak, alana koştu. Kitlenin en önünde duran gençlerin barikatları zorlamasına gün boyu direnen alan görevlileri, sonunda pes etmek zorunda kaldı. Sahnenin önüne çıkan gençler, "Katil Erdoğan" sloganları attı. 

   

  * Her ne kadar gençler kitlenin çoğunluğunu oluştursa da kadın ve yaşlılar da yoğun ilgi gösterdi. Hafta içi olmasına rağmen kent sakinleri de imkanları doğrultusunda alanı doldurdu. 

   

  * Alana sokulmak istenen PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve PKK bayraklarına el konuldu. LGBT bireylerin bayraklarıyla alana girmesi de engellendi. 

   

  * Girişlerde kozmetik ürünleri, kalem, su, not defteri, çakmak gibi eşyalar alınmadı. Seyyar satıcılar da arama noktalarından geçirilmedi. 

   

  * Alana girmek isteyen davulculara da izin verilmezken, bunu protesto eden davulcular kendileri çalıp kendileri oynadı. 

   

  * Newroz ateşinin yakılmasıyla coşku doruğa çıkarken, gençler montlarını ve polis bariyerlerini ateşe attı. 

   

  * Havanın güzel olmasını fırsata çeviren yurttaşlar, yanlarına getirdikleri yiyecekleri etraflarındakilerle paylaştı. Bazı yurttaşlar da alan yanındaki yeşil alanda mangal yapmayı tercih etti. 

   

  * Kayyumun alana yönelik otobüs tahsis etmediği gibi bölgeye gelen otobüs sayısını arttırmaması nedeniyle yurttaşlar uzun yol yürüyerek alandan ayrıldı. Belediyeye ait otobüslerin polislerin taşınmasına tahsis edilmesi de dikkat çekti. 

   

  Mezopotamya Ajansı